Jakie znaczenie ma papier termiczny w produkcji etykiet?
Funkcjonowanie systemów logistycznych, a zwłaszcza w obszarze magazynowania i kompletacji wysyłek jest uzależnione od właściwego przepływu informacji. Dotyczy to też znakowania wyrobów, co pozwala na połączenie zapisów elektronicznych z komputerowych baz danych z jednostkami magazynowymi. Umożliwia to skuteczną kontrolę nad przepływem towarów oraz sprawdzanie stanów magazynowych i poprawnego przygotowywania zamówień. Jednym z rozwiązań cieszących się popularnością wśród użytkowników, jest korzystanie z samoprzylepnych etykiet na papierze termicznym. Przekonajmy się, jakie mają one znaczenie.
Jak przebiega druk na papierze termicznym?
Druk etykiet z wykorzystaniem papieru termicznego odbywa się za sprawą umieszczonej w urządzeniu głowicy, która jest skonstruowana w taki sposób, by mogła podgrzewać różne punkty znajdujące się w obszarze zadruku, powodując zmianę barwy substancji termoczułej naniesionej na papier. Jakość wydruku rozumiana jako jego szczegółowość jest uzależniona od rozdzielczości wynikającej z liczby punktów, które mogą zmieniać swoją temperaturę. Papier termoczuły może być wykorzystywany w drukarkach etykiet, a także niektórych modelach przenośnych etykieciarek.
Co daje użycie papieru termicznego?
Urządzenia tego typu mogą umieszczać na wydrukach dowolne elementy – tekst, grafikę i kody kreskowe lub QR, trzeba jednak pamiętać, że mają one ograniczoną żywotność. Papier termiczny jest wrażliwy na działanie innych źródeł ciepła, a także nasłonecznienie i światło sztuczne padające na powierzchnię przez dłuższy czas. Szkodzi mu także nadmierna wilgotność. Zaletą korzystania z papierowych etykiet termicznych jest stosunkowo niski koszt wydruku, krótki czas potrzebny do jego przygotowania oraz łatwość umieszczania na różnych powierzchniach.